בחר קטגוריה בחר תת קטגוריה איזור ישוב מחיר מקסימלי Zip
בחר קטגוריהselect
בחר תת קטגוריהselect
בחר איזורselect
בחר עירselect
בחר מחיר מקסימליselect
מה אתם מחפשים?
הכלselect
איזור
הכלselect
מחיר מקסימלי
הכלselect
:
...Loading...

שבע הברכות

שבע הברכות

לשמח חתן וכלה אינו סתם סלוגן אלא ככתוב חז"ל  "הנהנה מסעודת חתן ואינו משמחו..." (ברכות ו':).
לטקס החתונה היהודי ישנם כמה מרכיבים הכרחיים אשר בלעדיהם אין תןקף יהודי לנישואים האלה, לצד מנהגים רבים שסיגלנו לעצמנו במהלך החיים אשר לא מחייבים מתוקף היותם מנהגים, ישנם כמה מרכיבים מחייבים כמו חתימה על הכתובה, אמירת שבע הברכות, טבעת ונוכחות עדים כשרים. כמו כן שאר המנהגים כמו הקראת הכתובה, העמדת חופה, שבירת הכוס ונוכחות הציבור כל אלה נקבעים על ידי הזוג בלבד.

עיקרו של טקס הנישואים הוא שבע הברכות הנאמרות על ידי הרב או על ידי נבחרים על ידי בני הזוג (דרך אגב ניתן לשלב בין השניים כאשר בדרך כלל שני הברכות הראשונות ניתנות לאותה מברך). עוד רצוי להכריז על שם המברך לפני ברכתו.
שבע ברכות המכונה גם ברכות נישואים או ברכת חתנים הן ברכות הנאמרות בנישואים יהודים ונמשכים כשבעה ימים לאחר החתונה הנקראים "שבעה ימי משתה", הברכות נאמרות בסיום הסעודה לאחר ברכת המזון. בשבעת הימים האלה נהוג לערוך סעודה חגיגית בכל יום באחד מן הבתים של קרובי משפחה או חברים של החתן והכלה.

נוסח הברכות:
בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, בּוֹרֵא פְּרִי הַגָפֶן.
בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, שֶׁהַכֹּל בָּרָא לִכְבוֹדוֹ.
בּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, יוֹצֵר הָאָדָם.
בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר יָצַר אֶת הָאָדָם בְּצַלְמוֹ, בְּצֶלֶם דְּמוּת תַּבְנִיתוֹ, וְהִתְקִין לוֹ מִמֶּנּוּ בִּנְיַן עֲדֵי עַד. בָּרוּךְ אַתָּה ה', יוֹצֵר הָאָדָם.
שׂוֹשׂ תָּשִׂישׂ וְתָגֵל עֲקָרָה,‏[1] בְּקִבּוּץ בָּנֶיהָ לְתוֹכָהּ בְּשִׂמְחָה. בָּרוּךְ אַתָּה ה', מְשַׂמֵּחַ צִיּוֹן בְּבָנֶיהָ.
שַׂמֵחַ תִּשַׁמַּח רֵעִים הָאֲהוּבִים, כְּשַׂמֵּחֲךָ יְצִירְךָ בְּגַן עֵדֶן מִקֶּדֶם. בָּרוּךְ אַתָּה ה', מְשַׂמֵּחַ חָתָן וְכַלָּה.
בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר בָּרָא שָׂשׂוֹן וְשִׂמְחָה חָתָן וְכַלָּה, גִּילָה רִנָּה דִּיצָה וְחֶדְוָה, אַהֲבָה וְאַחְוָה וְשָׁלוֹם וְרֵעוּת. מְהֵרָה ה' אֱלֹהֵינוּ יִשָּׁמַע בְּעָרֵי יְהוּדָה וּבְחוּצוֹת יְרוּשָׁלַיִם, קוֹל שָׂשׂוֹן וְקוֹל שִׂמְחָה, קוֹל חָתָן וְקוֹל כַּלָּה, קוֹל מִצְהֲלוֹת חֲתָנִים מֵחֻפָּתָם, וּנְעָרִים מִמִּשְׁתֵּה נְגִינָתָם. בָּרוּךְ אַתָּה ה', מְשַׂמֵּחַ חָתָן עִם הַכַּלָּה.
(מקור הברכות הוא במסכת כתובות)

הברכה המתחילה את שבע הברכות היא ברכה על היין ולאחריה נאמרות שש ברכות נוספות המרכות על השם אשר ברא את העולם, האדם הראשון וחווה, על שישוב ויבנה את ירושלים מחדש, על שמחת הנישואין ותפילה ליום בו יישמע בהרי יהודה ובחוצות ירושלים קול ששון וקול שמחה, קול חתן וקול כלה.

בכדי לקיים את מצוות שבע הברכות ראשית שבע הברכות נאמרות פעמיים , מתחת לחופה לאחר שהחתן ענד את הטבעת לכלה וקידש אותה כדת משה וישראל ולאחר מכן בתום הסעודה לאחר ברכת המזון.
בשבוע שלאחר החתונה ניתן גם כן לומר את 7 הברכות כאשר מקיימים את שני התנאים כשיש מניין (10 אנשים) ובנוסף בכל סעודה יהיה אדם שלא היה בסעודות הקודמות המכונה "פנים חדשות".

משמעות הברכות מתקבלת בשני אופנים האחד הוא אמירת תודה והשני הינו תפילה, כפי ששמתם לב מספר הברכות הוא שבע וכידוע מספר שבע הוא מספר מאוד חשוב ביהדות המסמל חביבות, חשיבות, שלמות טבעיות ועוד.

לא סתם אומרים בסוף ערב החתונה  כי החגיגות רק ממשיכות, נכון שלחתונה קודמת תקופת הכנות ובערב החתונה השעות ספורות אז למה לא להמשיך בשעה ימים נוספים של ברכות, סעודות חגיגיות ושיהיה רק במזל טוב.


  • אולמות אירועים המקום
  • פורטל חתונה מיי וודינג
  • צלמים מגה שוט
  • תקליטנים סאונד מיקס